SYNDY ZE SRBECKÝCH LUHŮ

Irský setr
Chovný pes

Narozen: 15.2.2009
Chovatel: Petr Herčík

Otec:CIT Z HOSTECKÝCH VRCHŮ
Matka:LEXA ZE SRBECKÝCH LUHŮ

ZDRAVÍ
Dysplazie kyčelních kloubů (DKK) a loketních kloubů (DLK)

DKK A/A (0/0)

DLK bez nálezu

Rentgen na vyšetření DKK jsme absolvovali na VFU v Brně, v době kdy Eddiemu byly téměr dva roky (povolená hranice je od 12 měsíců). Ač jsme měli skryté obavy, lékař, který rentgen prováděl doslova prohlásil, že podle těchto snímků by se mělo vyučovat, jak mají kyčle vypadat. Jeho slova potvrdil výsledek od MVDr. Vomáčky, DKK A/A (0/0). Dysplatii loktů nám ohodnotil lékař bez vydání certifikátu, ovšem s nálezem "negativní".

Z výsledku máme dvojnásobnou radost, protože byl absolvován až mnohem později než je obvyklé, Eddie měl v tu dobu za sebou již značnou zátěž výcvikem a to nám dává jistotu nezkresleného a hodnotného výsledku. Není to pro nás jen "písmeno na papíře", ale reálný stav.

Co je do DKK

DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění s polygenní dědičností. Na jeho vzniku se podílí kromě dědičnosti, která je daná genetickou informací, i faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita kyčelních kloubů.Kyčelní kloub tvoří hlavice stehenní kosti a jamka – tzv. acetabulum. Hlavice je v jamce držena díky vazu – lig. teres, kterým jsou obě struktury spojeny a také díky kloubnímu pouzdru. Utváření kloubu se může u jednotlivých plemen morfologicky lišit.